Aktualności
Od początku 2022 roku korzystanie z tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest dobrowolne dla wszystkich przedsiębiorców, jednak od 1 lipca 2024 r. stanie się ono obowiązkowe dla każdego czynnego podatnika VAT, natomiast od 1 stycznia 2025 r. także dla podatników zwolnionych z podatku VAT. Zatem czasu na opracowanie schematów i procedur związanych z KSeF jest coraz mniej. Przedsiębiorcy, którzy nie wdrożą na czas mechanizmów wystawiania i odbierania faktur za pomocą KSeF, mogą liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi nakładanymi w drodze decyzji przez organy podatkowe. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań na wczesnym etapie oraz nawiązanie współpracy z doradcą podatkowym, który opracuje dla Klienta właściwą procedurę obsługi KSeF.
Rola doradcy podatkowego będzie kluczowa również w trakcie korzystania z KSeF, ponieważ mogą pojawić się sytuacje, w których przedsiębiorca, działając w dobrej wierze, popełni drobne błędy, które są penalizowane na gruncie ustawy VAT oraz kodeksu karnego skarbowego. Chodzi chociażby o prawidłowe przeliczenie kursu waluty obcej na PLN. Ryzyko dotyczy przypkadków tych podatników, u których obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury (np. usługi budowlane). Jak wiadomo, przeliczenie waluty obcej na PLN dokonuje się według kursu z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli zatem podatnik wystawi najpierw fakturę roboczą i przeliczy kurs z dnia poprzedniego, a kilka dni później wprowadzi fakturę do KSeF, to może się okazać, że zastosował błędny kurs walutowy, ponieważ za datę wystawienia faktury w KSeF uważa się datę jej wprowadzenia do tego systemu. To tylko jeden z nielicznych przykładów, kiedy bieżące korzystanie z KSeF może okazać się problematyczne.
Z obserwacji Kancelarii MTM TAX ADVISORY wynika, iż spora część przedsiębiorstw nie jest świadoma ciążących na nich obowiązków w zakresie dokumentacji cen transferowych. Warto pamiętać, że niedopełnienie obowiązków w tej dziedzinie może skutkować w skrajnych przypadkach wielomilionowymi sankcjami podatkowymi.
Regulacje o cenach transferowych, zawarte w ustawach o podatkach PIT oraz CIT, a także w szeregu rozporządzeń, jak również w Wytycznych OECD – w uproszczeniu – nakładają na podatników obowiązek zawierania transakcji z podmiotami powiązanymi na zasadach rynkowych. Jeżeli wartość transakcji z podmiotami powiązanymi przekroczy pewne limity (tzw. prog istotności) wówczas przedsiębiorca może być zobowiązany do sporządzenia szczegółowej dokumentacji cen transferowych oraz do złożenia do właściwego organu podatkowego tzw. informacji o cenach transferowych.
Co istotne, wspomniane progi istotności od kilku lat nie podlegają „waloryzacji” o wskaźniki inflacji. Ogólny wzrost cen powoduje, że u sporej ilości przedsiębiorców, zawierających transakcje z podmiotami powiązanymi, zostały przekroczone owe limity. Przykładowo dla transakcji usługowych roczny limit transakcji wynosi 2 mln zł, a to oznacza, iż przekroczenie tej wartości powoduje określone obowiązki na gruncie regulacji o cenach transferowych, w tym obowiązek przeprowadzenie szczegółowej analizy porównawczej oraz analizy FAR (funkcje, aktywa i ryzyka angażowane i ponoszone w transakcjach z podmiotami powiązanymi).
Kancelaria MTM TAX ADVISORY posiada doświadczenie w obsłudze podatników, u których wystąpiły obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych. Ponadto dysponujemy opracowanymi procedurami, minimalizującymi ryzyko ustalenia nierynkowych cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi.